You are currently viewing Organizacja hoteli pracowniczych

Organizacja hoteli pracowniczych

  • Post category:Blog

Wymagający klienci, sezonowość i brak możliwości sprzedaży swoich usług w czasie innym niż tu i teraz sprawia, że nie każdy potrafi dobrze zaprojektować funkcjonalny hotel dla pracowników. W ostatnich latach coraz więcej firm przekształca swoje hotele w hotele pracownicze. Daje to dużo większą stabilność, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów. Jak dobrze zorganizować hotel pracowniczy? Jak go wyposażyć, aby pracownik mógł wypocząć po dniu pracy? W tym chętnie pomożemy w MebloRent! Projektujemy, dostarczamy i montujemy – pomożemy każdej firmie, która chce zbudować hotel dla swoich pracowników.

Co to jest hotel pracowniczy?

Hotele pracownicze większości z nas kojarzą się z niezbyt wysokim standardem i dużą ilością miejsc noclegowych w jednym obiekcie. Tak było jeszcze kilka lat temu. Dziś firmy poszukują już czegoś zupełnie innego. Hotele pracownicze powstają z myślą o udzielaniu noclegów pracownikom firm, które wygrały przetargi w danym mieście. W dużej części z usług hoteli pracowniczych korzystają pracownicy fizyczni zatrudniani przez firmy realizujące prace budowlane, konstrukcyjne czy inne zadania techniczne.
Firma, która wygrała przetarg w innym mieście albo województwie nie może sobie pozwolić na każdorazowe zatrudnianie nowej załogi. Codzienny transport z miejsca zamieszkania jest zwykle zbyt czasochłonny i kosztowny. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie noclegów dla wszystkich pracowników, niezbędnych podczas realizacji usług pracowników. Hotel pracowniczy zwykle składa się z kilkudziesięciu pokoi oraz odpowiedniej ilości łazienek i zaplecza rekreacyjnego. Musimy jednak postawić na odpowiednią infrastrukturę, aby zapewnić pracownikom komfort i wypoczynek.

Dlaczego warto inwestować w hotele pracownicze?

W MebloRent chętnie pomożemy firmom, które stawiają na dobro pracowników i budują dla nich hotele. Czy taka strategia się opłaca? Oczywiście – zwłaszcza, jeśli masz do pomocy prawdziwych specjalistów. Stawiamy na kompleksową obsługę i nie boimy się podejmowania wyzwań, które wykraczają poza nasze standardowe usługi.
Jak zacząć aranżowanie hotelu dla pracowników? Można zacząć od zera – kupując grunt pod budowę i rozpocząć inwestycję. Jest też inna możliwość. Przekształcenie obiektu w hotel pracowniczy daje pewność wykorzystania pokoi przez dłuższy czas. Większość pracowników firmy, realizujących np. budowę w okolicy mieszka w hotelu przez kilka tygodni a czasami nawet miesięcy. Takie rozwiązanie sprawia, że hotel pracowniczy nie musi obawiać się sezonowości. Mimo niższych cen poszczególnych noclegów, stałe pełne obłożenie oraz niskie koszty utrzymania, sprawiają, że ogólny zysk jest wyższy niż w przypadku standardowych hoteli podobnej klasy. 

Czego oczekują pracownicy?

Hotele pracownicze wielu osobom kojarzą się z niskim standardem. To jednak mylne skojarzenie. Coraz częściej w hotelach pracowniczych spotkamy nowocześnie wyposażone pokoje, w zdecydowanej większości 2-osobowe. Nikt już nie buduje hoteli, w których znajduje się jedna łazienka na całe piętro. Zarówno liczba pryszniców, jak i toalet, musi być dostosowana do wielkości obiektu. Pracownicy mieszkający w hotelu nie mogą pozwolić sobie na poranne stanie w kolejkach. To komfort dla kadry i praktyczne rozwiązanie dla firmy.
Od hotelu pracowniczego wymaga się również szerokiego zaplecze, z którym raczej nie spotkamy się w zwykłym hotelu. Powinna znaleźć się tu w pełni wyposażona kuchnia, pralnia czy obszerny salon, w którym pracownicy będą mogli spędzać czas wolny. Pokoje również powinny być właściwie urządzone. Nie mniej ważne od wygodnych łóżek jest miejsce do przechowywania ubrań czy innych bagaży. Pracownicy mieszkają w hotelach całymi tygodniami, spędzają tu sporo swojego czasu, dlatego tak ważny jest ich komfort pobytu. 

Jak wyposażyć hotel dla Twoich pracowników?

Organizując hotel pracowniczy od podstaw powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, co powinno się w nim znaleźć. O ile sala zabaw dla dzieci czy wykwintna restauracja, z którą spotykamy się w wielu zwykłych hotelach są raczej zbędne, o tyle bez wyposażonej pralni hotel pracowniczy nie może istnieć.
Również nie samą pracą człowiek żyje. W hotelu pracowniczym nie może zabraknąć na przykład sali telewizyjnej. To tu w czasie wolnym pracownicy, mieszkający w hotelu, będą mogli wspólnie obejrzeć mecz czy program rozrywkowy. W MebloRent z chęcią wyposażymy i dostarczymy sprzęt wysokiej jakości, takie jak telewizory czy odtwarzacze multimedialne.
Nie mniej ważne jest wyposażenie ogólnodostępnej kuchni. Powinna znaleźć się w niej odpowiednia liczba palników, kilka piekarników i kuchenek mikrofalowych. Kuchnia nie może obyć się również bez pojemnej zmywarki. W razie potrzeby należy zakupić ich więcej niż jedną. Dzięki temu przygotowanie posiłków i troska o czystość będą łatwe i przyjemne. W kuchni nie może zabraknąć również kilku lodówek. Pracownicy bardzo często realizują kilkutygodniowe kontrakty, podczas których pracują po kilkanaście godzin dziennie. Nie mają czasu na regularne gotowanie i zakupy, dlatego dużo łatwiej jest choć część jedzenia przywieźć ze sobą z domu. W ten sposób mogą po pracy jedynie podgrzać gotowe posiłki. Aby dłużej zachowały one świeżość potrzebny jest dostęp do lodówek i zamrażalników. 
Hotel pracowniczy z pewnością sprawi, że pracownicy Twojej firmy będą bardziej zadowoleni i wypoczęci. Często zbudowanie własnego obiektu jest również bardziej opłacalne niż wynajmowanie kwater. Należy jednak pamiętać o odpowiednim standardzie i wyposażeniu niezbędnym do komfortowego mieszkania. 

*Okładka wpisu przedstawia hotel zbudowany dla pracowników budowy najdłuższego tunelu w Polsce na trasie S3 Bolków-Kamienna Góra.