You are currently viewing Pomieszczenia dla pracowników budowy – dobór właściwych szaf

Pomieszczenia dla pracowników budowy – dobór właściwych szaf

  • Post category:Blog

Pokój socjalny na placu budowy jest jednym z najważniejszych punktów dla pracowników. To tam mogą odpocząć od wszechobecnego hałasu i kurzu, zjeść posiłek czy schować swoje osobiste rzeczy. Odpowiednio dobrane szafy pozwalają utworzyć miejsce, które będzie funkcjonalne pomimo ograniczonej przestrzeni i możliwości aranżacyjnych. Jakie modele najlepiej sprawdzą się w przypadku pomieszczeń dla pracowników budowlanych?

Najważniejsze cechy

Warunki, jakie stwarza plac budowy, często nie pozwalają na wykreowanie olbrzymich pomieszczeń socjalnych, w których byłoby tyle miejsca, aby każdy pracownik otrzymał własną, ogromną szafę. Przeważnie są to niewielkie pokoje, w których jednocześnie może przebywać tylko kilka osób, jednak to nie oznacza, że nie mogą one nawet w takiej formie odgrywać swojej roli. Duże znaczenie ma tutaj dobór mebli.

Szafy dla pracowników budowlanych muszą być przede wszystkim pojemne i wytrzymałe. Pierwsza kwestia związana jest z tym, że przeważnie personel zostawia w nich wszystkie swoje osobiste przedmioty, a niekiedy nawet sprzęt potrzebny do wykonania konkretnych zadań na placu budowy. Właśnie dlatego szafy muszą być też solidne – niejednokrotnie znajdą się w nich narzędzia, kaski i inne przedmioty, które z pewnością uszkodziłyby drewniane czy plastikowe powierzchnie. Metalowe, odporne szafy BHP są w stanie zapewnić te właściwości.

Funkcjonalność szaf

Meble, które nadają się do biura, niejednokrotnie nie będą odpowiednie w przypadku pomieszczeń socjalnych dla pracowników budowlanych. Tu najważniejsza jest użyteczność i zastosowanie takich rozwiązań, które będą w stanie zmaksymalizować dostępną przestrzeń. Szafy muszą być funkcjonalne, a to oznacza, że powinny posiadać:

  • półki,
  • segmenty,
  • system zamknięcia,
  • przegrody,
  • drążek,
  • haczyki,
  • wywietrzniki.

Niektórzy kierownicy zespołów decydują się na wynajęcie mebli socjalnych tylko przez wzgląd na ich wielkość, jednak nie zawsze jest to odpowiednie rozwiązanie. Szafa, która ma mało półek, może okazać się zbędna, jeśli pracownik będzie chciał w niej schować ubrania na zmianę, buty, sprzęt elektroniczny i dokumenty. Z kolei brak drążka uniemożliwi odpowiednie składowanie odzieży roboczej i wierzchniej. Warto więc za każdym razem zastanowić się, co będzie przechowywane w takich szafach i jaki ich wewnętrzny układ okaże się najbardziej użyteczny.

Szatnia czy pomieszczenie socjalne?

Niekiedy na placu budowy nie można zorganizować nadprogramowego miejsca, więc szatnie i pokój socjalny są tym samym pomieszczeniem. Generuje to problemy, jednak łatwo można je zminimalizować poprzez wynajęcie mebli użytkowych. W takiej sytuacji wystarczy dobrać solidne, szerokie i stabilne ławki, które będą wykorzystywane zarówno podczas odpoczynku, jak i spożywania posiłków czy przebierania się. Taki mały dodatek jest w stanie w znacznym stopniu poprawić komfort pracowników i sprawić, że zwykłe pomieszczenie do przechowywania zmieni się w pełnoprawny pokój socjalny.